Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Stanowisko w sprawie wdrażania ustawy z dn. 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej
2002-12-04

1. Niska świadomość w społeczeństwie zakresu podmiotowego i przedmiotowego wolności informacji w tym prawa do informacji publicznej, umożliwia ograniczanie jawności i dostępu do informacji bez reakcji uprawnionych i instytucji.

2. Brak jest podstawowej edukacji dziennikarzy, jak i przez prasę społeczeństwa, o prawach obywateli i powinnościach władzy w zakresie wolności informacji.

3. Brak właściwej, instytucjonalnej edukacji funkcjonariuszy publicznych i osób sprawujących funkcje publiczne, o ich obowiązkach w zakresie transparentności sprawowania władzy. Szczególnie wadliwe jest funkcjonowanie rzeczników prasowych sprawujących nieuprawniony zarząd informacją, a brak odrębnego niezależnego zarządu informacją przez służbę cywilną.

4. Zwiększa się dominacja "uproszczonej" polityki informacyjnej - propagandy nad rzetelnym, obiektywnym i pełnym przekazem informacji publicznej. Obserwować można tolerowanie tego stanu przez prasę (Wydawców).

5. Przygotowanie administracji do uruchomienia powszechnego dostępu do informacji publicznej w formie stron BIP jest bardzo słabe, w szczególności, we władzach sądowniczych, jednostkach podstawowych administracji rządowej i samorządowej oraz realizujących zadania zlecone (oświata, służba zdrowia, inspekcje, urzędy podatkowe, pracy, komunikacji, spółki komunalne i Skarbu Państwa). 6. Zwiększa się kontrola i reglamentacja przepływu informacji ze strony instytucji i władz publicznych jak i "samokontrola" wydawców - co stanowi zagrożenie dla wolności słowa i prasy.


Członkowie Rady

Maciej Bednarkiewicz
Andrzej Paczkowski
Stefan Bratkowski
Krzysztof Piesiewicz
Bohdan Cywiński
Julia Pitera
Ireneusz Krzemiński
Jan A. Stefanowicz
Nina Nowakowska
Adam Strzembosz
Henry Wujecaktualności cmwp
2018-01-15
CMWP SDP Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP z najwyższym niepokojem przyjmuje informacje o odsunięciu od pracy w Magazynie Ekspresu Reporterów w TVP S.A. red. Doroty Roman, współautora tego programu od 17 lat, a obecnie szefa tego zespołu.
cmwp
2017-12-22
To jest ogromne pole do działania dla dyplomacji i dla
niezależnych mediów. Musimy przekonać inne państwa w Europie, że ta
procedura jest groźna dla każdego państwa w Unii Europejskiej. Metody
karania Polski będzie można zastosować wobec każdego, kto tylko zrobi coś,
co nie spodoba się najbogatszym krajom - mówi dyr. Jolanty Hajdasz w wywiadzie dla Bulgarian National TV udzielonym 22. grudnia 2017 . Publikujemy całość tej wypowiedzi.

cmwp
2017-12-21
CMWP SDP nie wyraża jednoznacznego stanowiska w sprawie kary finansowej nałożonej przez KRRiT na telewizję TVN 24, ponieważ nie mamy dostępu do materiałów źródłowych, które były przedmiotem analizy przygotowanej przez KRRi
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik