Strona główna Dodaj do ulubionych! kontakt e-mail logowanie do systemu CMS

 
Stanowisko Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
2009-05-13

 
Stanowisko
Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
 
Rada na posiedzeniu w dniu 6 maja 2009 roku przyjęła to stanowisko uznając, że dużo wymagając od dziennikarzy trzeba i dziennikarzom przyznać prawo do uznania ich statusu.
1.     Rada nie widzi konieczności ani potrzeb, dla których należałoby wprowadzać dla dziennikarzy korporacyjny system wolnego zawodu zaufania publicznego.
2.     Niezbędna jest jednak przynajmniej legalizacja odrębnego zawodu dziennikarza, z wyraźnym sprecyzowaniem jego przesłanek, o charakterze zawodu wolnego twórcy. Dziennikarz jest autorem materiałów prasowych (medialnych), które co do zasady są utworem niezależnie od środków wyrazu, form i technik rozpowszechniania.
3.     Dziennikarz jako twórca powinien mieć pełny swobodny wybór podstaw i trybu udostępniania prasie swoich materiałów do rozpowszechniania bez wpływu na status i warunki wykonania zawodu.
4.     Dziennikarz tak jak i inni twórcy na podobnych warunkach, powinien bez przeszkód czy dodatkowych kryteriów móc ubezpieczać się w zakresie socjalnym i zdrowotnym w drodze dobrowolnych ubezpieczeń społecznych.
aktualności cmwp
2018-01-15
CMWP SDP Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP z najwyższym niepokojem przyjmuje informacje o odsunięciu od pracy w Magazynie Ekspresu Reporterów w TVP S.A. red. Doroty Roman, współautora tego programu od 17 lat, a obecnie szefa tego zespołu.
cmwp
2017-12-22
To jest ogromne pole do działania dla dyplomacji i dla
niezależnych mediów. Musimy przekonać inne państwa w Europie, że ta
procedura jest groźna dla każdego państwa w Unii Europejskiej. Metody
karania Polski będzie można zastosować wobec każdego, kto tylko zrobi coś,
co nie spodoba się najbogatszym krajom - mówi dyr. Jolanty Hajdasz w wywiadzie dla Bulgarian National TV udzielonym 22. grudnia 2017 . Publikujemy całość tej wypowiedzi.

cmwp
2017-12-21
CMWP SDP nie wyraża jednoznacznego stanowiska w sprawie kary finansowej nałożonej przez KRRiT na telewizję TVN 24, ponieważ nie mamy dostępu do materiałów źródłowych, które były przedmiotem analizy przygotowanej przez KRRi
cmwp

przejdź do archiwum aktualności


powrót

 
CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY

© Copyright 2007 :: Centrum Monitoringu Wolności Prasy :: Projekt i realizacja Michał Wojtasik